O rozwoju » Kilka słów na dobry początek...

Twoje Szczęście, Twój Bobasek, Dzidziuś, Okruszek,  Kłębuszek, Bąbelek, Wróbelek...

 

            Drogi Gościu, Drogi Rodzicu

    

Masz już w domu swojego ukochanego, wyczekanego Maluszka. Każde dziecko rozwija się w swój indywidualnie zaprogramowany (genetycznie, biologicznie, środowiskowo) sposób. W okresie życia, dziecko osiąga kolejne etapy rozwoju w kilku sferach: intelektualnej (umysłowej), ruchowej (motorycznej, fizycznej), społeczno-emocjonalnej, rozwoju mowy. W każdej z tych sfer, leżą umiejętności, które w toku rozwoju dziecko nabywa. Dzięki wieloletnim badaniom z dziedziny psychologii rozwoju, logopedii, neurologii, medycyny wiemy, jak taki rozwój powinien przebiegać i w jakich sytuacjach diagnozować odchylenia od normy, spowolnienia rozwoju, czy inne zaburzenia, wady, choroby. Naukowcy odkryli wiele zależności, które wpływają pośrednio lub bezpośrednio na rozwój - zwiększają jego tempo lub spowalniają. Często dzieje się tak, że tempo rozwoju cech intelektualnych przebiega zadawalająco, podczas, gdy pewnym opóźnieniom uległy cechy rozwoju fizycznego. Zdarza się też odwrotnie, bądź zupełnie inaczej, np. wolniej rozwijają się u dziecka umiejętności intelektualnie, a rozwój ruchowy i społeczny przebiega zupełnie prawidłowo. Takie odchylenia od tzw. "norm" nie zawsze są powodem do zmartwienia. Dzieje się tak, ponieważ każde dziecko rozwija się indywidualnie. Tak wiele czynników wływa na rozwój dziecka, że nie da się jednoznacznie i ogólnie określić momentu, w którym każde dziecko powinno, np. zacząc chodzić. Zakładamy, więc jakiś czas, np. od 12 - 18 miesiąca życia, w którym ta umiejętność powinna być przez dziecko opanowywana. To, że Jaś zaczął chodzić w wieku 10 miesięcy nie oznacza, że Staś również musi. Być może Staś zacznie szybciej mówić, bądź szybciej opanuje naukę czytania i pisania od Jasia. A może po prostu Staś potrzebuje nieco więcej czasu na opanowanie rozwojowych umiejętności, co również może być normą. Podobnie rzecz ma się w dziedzinie rozwoju mowy. Każde dziecko osiąga tę umiejętność w inny sposób, w innym tempie. Aby prawidłowo określić etap rozwoju mowy dziecka, oraz to, czy jest on zgodny z wiekiem biologicznym, lub rozwojowym (w sytuacji wcześniaków), należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Bardzo ważne aby oceniać rozwój dziecka nie tylko szczegółowo, pod kątem konkretnych umiejętności, ale ogólnie, pod kątem jego przeszłości i warunków, które ukształtowały tok rozwojowy.

      Zanim więc uznasz, że Twoje dziecko jest trudne, niegrzeczne, niezdolne, lub zaburzone; zanim pomyślisz "Dziecko Krysi już mówi a moje nie - chyba jest chore", "Ta mała Natalka z klatki obok już śpiewa piosenki, a naszego nieboraczka nawet trudno zrozumieć - coś jest nie tak", "Co zrobiliśmy złego, że nasz Adaś się jąka?", zapoznaj się z radami i wskazówkami, które pomogą Ci rzeczowo i merytorycznie określić, czy warto konsultować "problem" ze specjalistą. Wizyta u specjalisty nigdy nie zaszkodzi, powtarzam to wszystkim zatroskanym rodzicom. Jeśli niepokoi Cię jakiś fakt z życia Twojego dziecka, a materiały źródłowe, które odnalazłeś nie uspokajają Cię - to moment na spotkanie z odpowiednim fachowcem - czy to lekarz konkretnej specjalizacji, czy psycholog, pedagog, logopeda, czasem nauczyciel. Logopeda zajmie się diagnozą rozwoju mowy Twojego dziecka. Określi, czy to co aktualnie dzieje się w tej sferze jego rozwoju przebiega prawidłowo, czy faktycznie Twoje obawy miały realne podstawy. Jeśli badanie przeprowadzone przez logopedę zniweluje powody do podjęcia terapii czy wspomagania - punkt dla Ciebie - koniec niepotrzebnych stresów związanych z różnicami rozwojowymi - Wam potrzebny jest czas i zwyczajne bycie razem. Jeśli jednak okaże się, że wsparcie fachowca będzie potrzebne - również punkt dla Ciebie - w porę wychwyciłeś problem i dzięki temu szybciej sobie z nim wspólnie poradzicie. Logopeda to specjalista w dziedzinie mowy i jej nabywania. Ty, drogi rodzicu jesteś niezastąpionym specjalistą w dziedzinie swojego dziecka.

 

   Rodzic + logopeda = idealny zespół do spraw pomocy dziecku z trudnościami w mowie

 

         Nie wahaj się jeśli niepokoi Cię mowa Twojego dziecka. Logopeda może być dla Was kluczem do drzwi za którymi jest piękna, poprawna wymowa. Jakże ważna jest umiejętność komunikacji w dzisiejszych czasach...

 

Zapraszam

Ilona Poznachowska