O rozwoju » * Grunt to rodzinka!

"Oj tak tak, oj tak tak - przydałby się jeszcze brat!"

 

      Nic nie wpływa tak rewelacyjnie na rozwój dziecka jak rodzeństwo. Starsze dziecko uczy się odpowiedzialności, cierpliwości, opieki, troskliwości. Młodsze ma szansę równać w górę, brać przykład ze starszego rodzeństwa, naśladować umiejętności - dzięki temu szybciej je nabywać. Starszy brat czy siotra,  stawia ciągle nowe wyzwania rozwojowe i nieświadomie uczy zachowań społecznych. Wejście w grupę przedszkolną jest znacznie łatwiejsze, jeśli w domu jest drugie dziecko. Dla rodziców również jest to ułatwienie - dzieci zajmą się zabawą, a Ty masz chwilę dla siebie.

     Z drugim dzieckiem będzie Ci łatwiej. Znasz już uroki macierzyństwa, swoje obowiązki, zasady opieki nad dzieckiem, wiesz już doskonale jak zachowuje się Maluszek i w jaki sposób zadbać o jego bezpieczeństwo i zdrowie. Wykorzystasz zabawki, pomoce pielęgnacyjne, ubranka. Być może to waśnie najlepszy moment, aby Twoje dziecko miało w domu kompana do zabaw a później do życia...

      A Wy, drodzy Rodzice, jesteście autorytetem, wzorem, ostoją bezpieczeństwa i pomocy dziecku. Wasze zachowanie będzie w odwzorowywane przez dziecko. Pamiętaj, jeśli chcesz by Twoje dziecko było szczęśliwe - teraz masz czas o to zadbać. Nic nie jest mu tak potrzebne, jak ciepły, kochający i bezpieczny dom, pełen śmiechu i wspólnej zabawy.

 

Ilona Poznachowska